Get Adobe Flash player

Site İçi Arama

Haberler

En genç ulaşım filosu Bursa'da

18-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN OTOBÜS FİLOSUNA KAZANDIRILAN 10 OTOBÜS, TÖRENLE SEFERLERİNE BAŞLADI.

-BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİ ALINAN OTOBÜSLERLE TÜRKİYE’NİN EN GENÇ ULAŞIM FİLOSUNUN BURSA’DA BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşım filosuna yeni katılan 10 otobüs, seferlerine başladı.

BURULAŞ’ta düzenlenen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara ve BURULAŞ Genel Müdürü Ali Kaya ile meclis üyeleri ve bürokratlar katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki en genç ulaşım filosunun 1 yaş ortalamasıyla Bursa’da bulunduğunu söyledi. Kentte ulaşımın en önemli sorunların başında geldiğini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da bundan 50 yıl önce bin araç yokken bugün 400 bin civarında araç var. Kentin imkanları aynı ama nüfus ve üretim sürekli artıyor. Geleceğimizin çözümü, toplum ulaşımdan geçiyor. Bugün otobüs filomuza yeni alınan 10 otobüs daha katılıyor. Engelli vatandaşlarımızın da rahatça yararlanacağı bu araçlarda, ABS, ASR gibi güvenlik sistemleri de mevcut. Bursalılar bu araçlarla daha konforlu ve modern ulaşımı yaşayacaklar. Araçlar, toplamda 6 milyon TL değerinde. Yeni otobüslerimiz, kente modern bir görünüm katacak” diye konuştu.

“Bursa’nın sıkıntılarını ertelemeyeceğiz”

Yerelde yeni bir dönem başlatıldığını da ifade eden Başkan Altepe, ‘Avrupa Kenti’ ünvanına sahip olan Bursa’yı daha yaşanabilir bir hale getirmek için kentin tüm dinamiklerini seferber ederek halk için çalışacaklarını vurguladı. Başkan Altepe, “Bursa’nın ayağa kalkması ve gelecekte olmak istediğimiz yere ulaşabilmek için adım atmak durumundayız. Bu kentteki tüm sorunlar, bizim sorunlarımız. Hiçbir zaman sıkıntıların çözümünü ertelemeyeceğiz. Tüm gücümüzü, enerjimizi ve moralimizi sorunlarımızı çözmek ve geleceğimizi kazanmak için harcayacağız. Halkımızın güvenini kazanan şeffaf bir tavır sergileyeceğiz” dedi. Konuşmasının ardından yeni alınan otobüslerden birinin direksiyonuna geçen Başkan Altepe, konuklarla birlikte Burulaş tesislerinde tur attı.

Klimalı ve körüklü, 18 m boyundaki otobüslerde engelli vatandaşlar için rampa bulunuyor ve araçlar 20 cm sağa yatabiliyor. Euro 4 motora ve otomatik şanzımana sahip olan otobüsler ayrıca elektronik hat göstergesi, 37 koltuk ve ayakta 104 yolcu taşıma kabiliyetine de sahip.

 

Yabancı öğrencilere ulaşım desteği

17BURSA – Büyükşehir Belediyesi, Bursa’da bulunan yabancı öğrencilere destek olmak ve kente adaptasyonlarını sağlamak amacıyla 25 öğrenciye özel tasarımlı akıllı bukart hediye etti.

Burulaş Toplu Taşım İşletmeciliği ve Bütünleşik Bilet Sistemi İşletim Şirketi E-Kent tarafından gerçekleştirilen uygulama kapsamında, AIESEC’in ‘Arkadaşımla Tanış’ projesi nedeniyle Bursa’da bulunan 25 öğrenciye, kent içinde serbest dolaşabilmelerini sağlamak adına 120 binişlik 2009 özel tasarımlı akıllı bukartlar armağan edildi. Bursa’da 1972 yılından bu yana faaliyet gösteren, Bursa ve Türkiye’yi dünyanın farklı ülkelerinde doğru şekilde tanıtmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren AIESEC’in konuk öğrencileri, bukartlarını, Burulaş Murahhas Üyesi Dr. Ali Kaya ve E-Kent Bölge Müdürü Abdülkadir Kutlu’dan aldı. Burulaş’ta kartları teslim alan proje sorumlusu Ezgi Bencikli, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin çok önemli olduğunu belirtti. Bencikli, “Burulaş’ın ve E-Kent’in uygulaması bizleri çok mutlu etti. Farklı ülkelerden gelen ve Bursa’da yalnızca 2 ay kalacak olan arkadaşlarımızın ülkelerine döndüklerinde anlatacakları arasında Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmeti de yer alacak” dedi.

Öğrenciler, rahatlıkla kullanabilecekleri kartlarla tüm toplu taşım araçlarından faydalanabilecekler ve Bursa’yı gezip yakından tanıyabilecekler.

 

Bursa'da 155 milyon kişi yolculuk ediyor

15Bursa toplu taşıma sisteminde yıllık 155 milyon 824 bin 976 kişinin yolculuk yaptığını söyleyen BURULAŞ Müdürü Ali Kaya, BURULAŞ'ın 145 milyon 768 bin 326 YTL cirosuyla Bursa'da en verimli şirketler listesine giren tek kamu kuruluşu olma özelliğini de taşıdığını dile getirdi.

Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği San. Ve Tic A.Ş.(BURULAŞ)'nin 2 milyon 439 bin 876 nüfuslu Bursa'da günlük ortalama 426 bin 918 yolcu taşındığını ifade eden BURULAŞ Yönetim Kurulu Genel Müdürü Ali Kaya, "Yıllık ortalama yolcu sayısı ise 155 milyon 824 bin 976. BURULAŞ'ın 2007 yılı cirosu 145 milyon 768 bin 326 YTL'dir" diye konuştu. Bursa genelinde en çok yolculuk yapılan saatlerin sabah 07:00- 08:00 arası, akşam 17:00- 18:00 arası olduğunu belirten Kaya, Bursa halkının en çok kullandığı araç günlük 11 bin 27 kişiyle 38 numaralı araç olduğuna işaret etti.

"EN VERİMLİ KAMU KURULUŞU"

BURULAŞ'ın 145 milyon 768 bin 326YTL'lik cirosu ile Fortune Türkiye Dergisinin 2007 yılında yayınladığı Türkiye'nin ilk 500 firması içinde 355'inci olduğunun altını çizen Ali Kaya, yine aynı ciro rakamı ile 2007 yılında BTSO tarafından düzenlenen Bursa'nın ilk 250 firması listesinde BURULAŞ'ın 37. kuruluş olduğunu kaydetti. BURULAŞ Yönetim Kurulu Genel Müdürü Ali Kaya, "BURULAŞ , 2007 yılında Türkiye'nin en verimli şirketler kategorisinde aktif devir hızı bakımından 37. sırada iken net satışlar ve özkaynak oranı bakımından 46. sırada yer almaktadır. Ayrıca bu listeye giren diğer şirketler arasında tek kamu kurumu olma özelliğini de taşımaktadır" şeklinde konuştu.

SEBİLE ÇETİN/BURSA,(DHA)